Vid nybyggnationen av bussdepån Järnbrottet har Revatec fått förtroendet att leverera och installera två kompletta tvätthallar, anpassade för hög kapacitet och effektiv drift.
Anläggningen är utrustad med två golvgående stationära tvättmaskiner av typen Nova C5000, med maskinmonterad sidohögtrycksbåge och kembåge. För att optimera tvättflödet har en extra sköljbåge installerats vid utfarten för snabb och effektiv efterspolning, och i den ena hallen har även en förstärkt underspol monterats.
Utöver de automatiska systemen har tvätthallarna försetts med ett manuellt högtryckssystem med högtrycks och kemlansar, vilket möjliggör flexibel och kompletterande rengöring vid behov.
Anläggningen kompletteras av ett komplett vattenåtervinningssystem med slam och oljeavskiljare samt reningsverk av typen RFS – Revatec Filtration System, vilket säkerställer hög miljöprestanda och effektiv vattenhantering.
Som del av helhetslösningen har även en centraldammsugare av typen ReVac 650 installerats. Systemet består av föravskiljare och filtercyklon i rostfritt stål, rostfritt rörsystem med automatisk rörrensning. Lösningen är utvecklad för att leverera högsta kvalitet och prestanda och är en etablerad standard för moderna tvätthallar.
Resultatet är en komplett och framtidssäker anläggning med fokus på kvalitet, effektivitet och hållbar drift.
Busstvätt Järnbrottet – 2025

